CZ     EN

fotografie / Dalibor Bednář / krajina / akty / lidé / města / příběhy....

Období Masopustu má v českých zemích, na Moravě i ve Slezsku bohatou, stovky let starou tradici, která má v každém regionu poněkud odlišný charakter. Obecně lze říci, že masopust (jak ostatně dokládá název tohoto svátku), zahajuje období půstu před velikonočními svátky. Masopust vždy představoval čas hodování a veselí, tanečních zábav, zabijaček i svateb. Masopustní období vrcholí posledním čtvrtkem masopustu, zvaným Tučný čtvrtek. Ten byl neodmyslitelně spojen se zabijačkou a hostinou a bylo třeba se dosyta najíst. Těm, kdo se hostiny nemohl zúčastnit, se obvykle posílala bohatá výslužka – huspenina, klobásy, jelítka, jitrnice, ovar i škvarky. Poslední tři dny: masopustní neděle, pondělí a úterý, jsou zvány ostatky, končiny, fašank anebo přímo masopust, kdy se pořádají průvody masek a lidové hry, končící obvykle taneční zábavou. Masopust končí nocí před Popeleční středou.
K tradičním masopustním průvodům se váží různé postavy, jež se mohou region od regionu lišit. Většinou je to postava Bakcha a jeho tovaryšstva, Masopusta a jeho ženy, Smrtky, Půsta, Soudce, Čerta, Řezníka i Kozla, Medvěda a řada dalších postav. Tradice masopustu a jeho nevázaného veselí, se uchovává v různých obměnách především na venkově. V posledních letech se však vrací i do měst, a to nejen ve formě karnevalů, ale i masopustními průvody. Jako by si v dnešní neklidné době chtěli lidé připomínat dávné tradice svých předků, jako něco neoddělitelně patřícího k naší kultuře a zvyklostem, jež nás spojují s minulostí a místem, ve kterém trvale žijeme.
Masopust je vždy velmi barvitým svátkem, obklopeným pestrými postavami – maškarami, přitahujícím společenství lidí celé vesnice a spojeným s mnoha událostmi, hodováním a také hojným popíjením. Snad i proto je tak přitažlivým námětem pro každého fotografa, který se umí dívat kolem sebe. Autor této monotematické výstavy se ve svém fotografickém cyklu zaměřil na masopustní oslavy ve Starém Městě u Bruntálu, ležícím v podhůří Jeseníků a na Hrčavě, obci na rozhraní Čech (Slezska), Polska a Slovenska. Reje masek a nevázaného veselí na těchto místech fotografuje již bezmála sedm let. Nezapírá svůj dlouhodobý zájem o zpracovávané téma, jež teprve po čase přináší výsledky. Nabízí nám tak zajímavý časosběrný dokument, svědectví o tom, jak se tento svátek na různých místech vyvíjí a jakým způsobem jej pojímají nejen přímí organizátoři masopustních oslav, ale i jak se do nich zapojuje veřejnost a jaké události masopust provázejí.
Autor výstavy, Dalibor Bednář (1960, Opava), fotografuje převážně černobíle, neustále „klasicky“ s použitím analogových manuálních zrcadlovek, své filmy sám vyvolává a následně ručně zpracovává v temné komoře. S nadšením pozoruje opětovný nárůst zájmu mladých o analogovou fotografii nejen ve svém okolí, ale celosvětově. S oblibou střídá formáty negativních filmů od kinofilmu (Nikon, Leica) přes středoformát (Hasselblad, Yashica D, Flexaret VI) až po velký formát (Linhof, Magnola). Odmítá šablonovitost a lpění na „výstavním“ formátu fotografií a rád experimentuje s malými kontaktními kopiemi i velkými zvětšeninami. Zásadně své snímky neořezává a využívá plného formátu, snímek tak musí vzniknout již v okamžiku stisknutí spouště. A musí mít duši.
Na svém kontě má od roku 2001 řadu výstav v České republice i v zahraničí, neustále oscilujících mezi dokumentem, portrétem a krajinou. Mnohdy se rozdíly stírají a jednotlivé žánry prolínají. Nejinak je tomu u jeho nejnovějšího dokumentu MASOPUST.
Mgr. BOHDANA RYWIKOVÁ
Ostrava, leden 2017

« zpět ...

fotografie/Dalibo Bednář/krajina/akty/lidé/města/příběhy....
Dalibor Bednář, Josefa Skupy 1641/17, 708 00 Ostrava-Poruba, Česká republika, tel. +420 602 531 763,